EASTER EGGS / VEĽKONOČNÉ VAJÍČKA

Bádaním po Pintereste som narazila na zopár úžasných postupov, ako si zafarbiť vajíčka tým najprírodnejším spôsobom - ovocím a zeleninou. Tak som ich zopár skúsila aj ja. Neviem, či to bolo skôr mojou (ne)šikovnosťou, nie každý výsledok bol taký krásny. Zatiaľ čo vajíčka na zahraničných blogoch mali krásnu pastelovú farbu, moje od toho mali ďaleko. Tak som skúšala a skúšala.

Za najlepšie považujem farbenie čučoriedkami, vajíčka chytili krásnu modrú farbu a surovou repou, ktorá ich zafarbila na ružovo, zatiaľ čo varená repa ich zafarbila na hnedo. Sklamaním bol špenát, vajíčka boli sotva zelenkavé.

Na internete je množstvo rôznych postupov, v rôznych pomeroch, niekto používa mrazené ovocie, niekto čerstvé...

Ja som svoje "čučoriedkové" vajíčka vyrobila za pomoci čerstvých čučoriedov. Pomer vody bol 1:1. Čučoriedky som priviedla do varu, stíšila a zakryté pokrievkou varila 10 minút. Následne som ich nechala vychladnúť a pridala lyžicu octu. Môžete ich scediť alebo nechať tak ako sú, ak ich scedíte, vyhnete sa problému s kúskami čučoriedok, ktoré sa môžu nalepiť na vajíčka. Vajíčka stačí namočiť tak na 10 minút, na niektorých blogoch som čítala, že ich nechali namočené rovno 24 hodín, ale podľa mňa tých 10 minút bohato stačí.

Ružové "repové" vajíčka som zase vyrobila s pomocou surovej repy. Prvú várku som najskôr uvarila (rovnako ako čučoriedky), ale šťava zostala červená a vajíčka hnedé. Takže som zvyšok čerstvej, ktorá mi zostala, aj so šupkami zaliala vodou, dala na chvíľku na oheň a miešala, aby sa pustilo čo najviac šťavy. Pridala som lyžicu octu a vložila vajíčka, tiež na cca 10 minút. Tento pokus už vyšiel a farba bola veľmi fajn. Akurát čomu nerozumiem, prečo sa vajíčka nedokázali zafarbiť po celej ploche rovnomerne, mnohé zostali fľakaté :-(

Ak ich chcete urobiť o trošku zaujímavejšie, môžete ich pofŕkať zmesou vody a kukuričného škrobu. Lyžičku škrobu zmiešajte s pol lyžičkou vody, mala by vám vzniknúť konzistencia podobná tekutému lepidlu. Fŕkance som robila starou zubnou kefkou.

Pokiaľ tento postup vyskúšate, neváhajte sa so mnou podeliť o svoje skúsenosti a prípadne aj fotky, budem rada :-) 

michaella.buranova@gmail.com

Prajem Vám krásny začiatok nového týždňa :-)

Pinterest is full of inspiration, how to dye eggs with natural way. I tried blueberries, red beet and frozen spinach. I was succesful just with beet and blueberries. My spinach eggs had a very light green shade. If you are interested, you can read this beautiful tutorial.

Have a beautiful new week my friends!
Obľúbené príspevky z tohto blogu

FOTENIE: VERONIKA, IMER A ICH MALÁ RADOSŤ

AHOJ, TOTO JE OREO!

POSTUPY A PREMENY: TAKTO PATINUJEM JA