POSTUPY A PREMENY: ZO STARÉHO NOVÉ "STARÉ" - FLORENTÍNSKA TÁCKA

(nesponzorovaný článok)

Ahojte zlatíčka, 

dnes vám prinášam jednoduchý postup, ako si ľahko môžete upraviť či už samotnú florentínsku tácku alebo hocijaký predmet s reliéfnym povrchom. Prerobenú tácku som vám už ukazovala a nakoniec som sa k nej rozhodla urobiť i postup.


Som majiteľkou mnohých táciek, ktoré som si ulovila na slovenských blšákoch, no nie každá farebne vyhovuje. Mnohé z nich sú už aj zničené až príliš, a preto som sa rozhodla, že im dám nový dych. K tejto premene ma inšpirovala tácka, ktorá bola kedysi v ponuke od značky Green Gate.Postup je úplne primitívny a myslím, že ho zvládne úplne každá:

1. tácku si šetrne očistíme od mastnoty, prachu a nečistôt


2. na farbenie používam metalickú farbu v spreji. Môžete použiť striebornú alebo zlatú. Ja preferujem striebornú.


3. po zaschnutí farby si vezmite starú handru a vo väčšej vrstve začnite do tácky vtierať bielu antikovaciu pastu (alebo aj inú, záleží na vašom vkuse a farbe, pre ktorú sa rozhodnete). Pastu sa snažte čo najviac zatláčať do vnútroných ornamentov tácky, aby vynikli. 

Ja použíívam pastu, ktorú si môžete zakúpiť TU. Tento e-shop odporúčam na základe vlastnej skúsenosti, pretože ich rýchlosť dodania tovaru je úžasná.
4. zvyšok pasty môžete zotrieť špeciálnym roztokom, ktorý kúpite napríklad TU.


5. nechajte tácku zaschnúť a na záver ju zalakujte, ideálne tiež lakom v spreji. Žiaľ, tomu môjmu sa pokazil aplikátor, tak na teraz som lakovanie musela oželieť. Ale určite ho odporúčam, aby sa vám tácka ľahšie udržiavala čistá.

 A to je úplne všetko :-)


Pokiaľ je antikovaciu pastu vidno na tácke slabšie, ako napríklad u mňa, postup s ňou môžete zopakovať.