POSTUPY A PREMENY: TAKTO PATINUJEM JA

Ahojte moje milé!

Tento postup som písala ešte pre starý blog, kde mal obrovský úspech a bol vytvorený na vyžiadanie mojich čitateliek. Preto vám ho prinášam i sem :-)


Mojou filozofiou je "zachovať prirodzenosť" a autenticitu daného kusu nábytku. Nerobím žiadne špeciálne rituály. Nábytok vždy na začiatku umyjem - ak sa jedná o nejaký veľmi nečistý kus, použijem silný čistiaci prostriedok (savo - pokiaľ má nábytok plesnivé steny, čo sa stáva napr. pri starých komodách), inak stačí aj niečo jemnejšie - dôležité je, aby to malo odmastňujúci účinok, nechám vysušiť, prípadné nedokonalosti opravím tmelom na drevo (používam biely, ale kľudne môže byť aj vo farbe dreva, nezáleží na tom, prekryjete ho farbou). 

Po riadnom zaschnutí prebytočný tmel odstránim šmirgľom (takým stredne drsným (P120, 100 - "hrubozrnný" vám zbytočne doškriabe nábytok). Takisto nezabúdajte na lakovaný nábytok, ktorý je potrebné zbaviť laku úplne. V niektorých prípadoch je to dosť pracné, pretože lak bol kedysi veľmi poctivý :) Ideálne je buď použiť "žehličku" a trpezlivo ho zošmirgľovať alebo ho môžete natrieť prípravkom na odstránenie starých náterov. Pokiaľ má nábytok v poriadku farebnú vrstvu a hodí sa mi na patinu, tak ju nechávam. Po šmirgľovaní nábytok zbavím prachu, napríklad metličkou.


Nábytok je pripravený na to najdôležitejšie - maľovanie (pokiaľ máte nábytok poprevŕtaný červotočmi, ešte predtým môžete použiť bežne dostupný prípravok proti nim). Čo sa farieb týka, mojím favoritom je  biely Balakryl MAT alebo si objednávam kriedové farby značky Pentart. Takisto nepoužívam ani základnú farbu, kedysi som zvykla ešte v začiatkoch, ale nevidím v tom rozdiel. Samozrejme, keby renovujem pre niekoho iného a mal by takú požiadavku, splním ju.


Čo sa týka samotného nanášania farby, každému vyhovuje iný spôsob. Drevený nábytok je najlepšie natierať štetcom prípadne použiť striekaciu pištoľ, zatiaľ čo pri drevotrieske vám bude najužitočnejší valček alebo opäť pištoľ, či sprej (ale to vás vyjde trošku drahšie). Pri drevotrieskovom nábytku sú najdôležitejšie prvé dve vrstvy farby. Na tomto nábytku, keďže má hladký a šmykľavý povrch, má farba vo zvyku sa zrážať, preto je dobré nanášať prvé vrstvy trpezlivo a nepreháňať to s množstvom farby. Prvé vrstvy vám povrch zdrsnia a ostatná farba ľahšie priľne. Tiež nie je na škodu, lakovať aj medzi vrstvami, aspoň raz. Prípadne, môžete povrch nábytku jemne prešmirgľovať, aby ste narušili jeho hladký povrch.

Vo svojich začiatkoch som patinu robievala pomocou "umelej" patiny z hobby obchodu. Za to by som si dnes kladivom najradšej klepla po prstoch. Ako som spomínala na začiatku, snažím sa zachovávať autenticitu, preto nie je nič prirodzenejšie ako patina robená šmirgľom alebo mojím vlastným spôsobom - nožom. Tento spôsob najlepšie funguje na drevenom nábytku, ale ja som už takto prešúchala aj okraje na obyčajnom, drevotrieskovom. Môj názor je, že všetko sa dá, keď sa chce, len pri drevotrieske na to treba ísť s citom :)
Niekto používa pri patinovaní aj voskovanie pre nanášaním farby. Pred farbením si hrany a vystúpené časti pretrieme sviečkou v intenzite akú požadujeme. Medzi farbou a drevom sa vtedy vytvorí vrstva, ktorá farbe nedovolí priľnúť a pri šmirgľovaní sa farba odlúpi. Preto sa farba dá ľahko odstrániť, no mne tento spôsob až tak nevyhovuje, ale aj napriek tomu ho zvyknem občas použiť. 


Patinu sa snažím robiť prirodzene, nepreháňať to a snažím sa vytvárať efekt, akoby bol nábytok odraný časom a používaním. Patinovaný nábytok mám veľmi rada. Má zastúpenie vo viacerých štýloch, ako napríklad u nás čim ďalej obľúbenejší country či provence štýl. Vy, čo ma už poznáte, viete, že som fanatik do Shabby Chic štýlu podľa Rachel Ashwell, v ktorom mám pocit, že si môžem dovoliť viac - výraznejšiu patinu, obľúbená je aj viacfarebná, napríklad kombinácia bielej a modrej, ktorá je takisto mimoriadne krásna. Viacfarebnú patinu vytvoríte použitím dvoch odlišných farieb, čo znamená, že pod vrchnú farbu dáte farbu inú :) A postupuje rovnako, ako keď pracujete iba s jednou farbou, no ja už by som v tomto prípade zvažovala aj použitie vosku.

Lakovanie


Čo sa týka záverečných prác, ukončovací lak príliš nepoužívam. Pokiaľ ide o používaný nábytok, ktorý by sa mohol bez neho poškodiť, v tom prípade ho použijem. Ale inak sa mu vyhýbam, ako inak, kvôli čo najprirodzenejšiemu efektu, často nielenže zmení odtieň farby alebo celkovo tá zalakovaná patina už nevyznieva až tak prirodzene. Súhrn postupu:


1. nábytok umyjeme, očistíme od nečistôt (prachu, blata, mastnoty...)
2. necháme riadne vysušiť, ošetríme (prípravky proti červotočom), zatmelíme nedokonalosti
3. vyšmirgľujeme, pokiaľ máme nábytok lakovaný, dôkladne odstránime z jeho povrchu, šmirgľujeme v smere štruktúry dreva
4. očistíme od prachu mokrou handričkou
5. nanášame farbu, spôsobom nám najvhodnejším (môžeme použiť najskôr základnú, je to vec názoru)
6. farbu necháme zaschnúť, hrany, ornamenty a iné nerovnosti ošmirgľujeme v smere štruktúry
7. podľa potreby zalakujeme 
8. zatlieskame si, aké sme šikovné :)


Malá prosba na záver: nikdy nepatinujte štetcom a nejakou neprirodzenou farbou (červená, zelená) spôsobom, že budete robiť pravidelné machule či čmuhy (prípadne nábytok "počiarkujete"). Táto "patina" je u mnohých tvoriliek veľmi populárna, no bohužiaľ často je najmä neestetická. Patina má byť v prvom rade prirodzená - predstavuje časom opotrebovaný nábytok či iné predmety. Preto sa v prvom rade patinujú miesta, na ktorých máte pocit, že by odreniny používaním mohli vzniknúť (hrany, nohy nábytku, opierky v prípade drevených stoličiek či kresiel a podobne).

PS: nekopírujte prosím vás môj článok ani fotografie bez môjho vedemia. V prípade záujmu ma kontaktujte na e-mail: houseof30roses@gmail.com a nezabudnite uviesť zdroj.

Nezabúdajte ma sledovať prostredníctvom Instagramu alebo mi nechať nejaký milý komentík, ďakujem a prajem vám krásny dník :-)))