ZARIAĎOVANIE DOMU: NOČNÁ MORA ALEBO ZÁBAVA?


Keďže sme sa pustili do zariaďovania pred necelým rokom, moje skúsenosti sú celkom čerstvé. A aj keď sme vopred vedeli do akého štýlu ideme, nebolo to až také jednoduché, akoby sa mohlo zdať. Viete o mne, že milujem Shabby Chic štýl, i keď sa rada určite inšpirujem aj u iných a rada všetko obmieňam, dekorujem a kombinujem, preto to bol pre nás omnoho komplikovanejší proces, pretože Shabby Chic po prvé: u nás nie je ešte taký populárny a po druhé: o to ťažšie je nájsť vhodný nábytok.

Na druhej strane sú typy ľudí, ktorým je to v podstate jedno. Ale aby som im zase nekrivdila, nie každý má na to čas a nie pre každého je bývanie aj jeho koníčkom, tak ako je to u mňa. Tí to majú omnoho ľahšie: nabehnú do obchodného domu s nábytkom, nechajú si zabaliť celú sériu a hotovo. Už len poskladať, zopárkrát si kopnúť do krabice a znova rozobrať a ideme do finále.


Ja zase nemám v láske sériovú výrobu a to, čo môže mať doma každý. Áno, samozrejme, nie vždy sa dá tomu vyhnúť, predsa sa len nechcem cítiť, že bývam v bazári, ale aj tak sa dá veľmi ľahko nájsť aj prostredníctvom internetu mnoho nábytku, ktorého predaj je u nás limitovaný a dostupný je len v pár kusoch.


Naše bývanie je taká skladačka, ktorá vznikala postupne a jednotlivé kúsky do seba postupne zapadali. Niektoré kúsky našej skladačky mám z našej povale, iné z cudzích domov (legálnym spôsobom :-), ďalšie z internetových obchodov. Niečo sme si zase vyrobili sami a to nás baví. Neviem, či som v tejto oblasti taký expert, aby som si dovolila vám radiť, no zariaďovanie domu ma niečo naučilo:

1. Nikdy sa neponáhľajte a uistite sa, že viete čo chcete


Internet je dnes plný inšpirácií a na každý štýl a takmer na každú vašu otázku, nájde odpoveď. Viete, čo vadilo mne? To množstvo internetových obchodov, ktoré som neustále musela prezerať a hľadať... Tie pravé nočné stolíky, ten pravý luster do obývačky a na chodbu, tú pravú posteľ... a ten pravý koberec do obývačky, ktorý bol stále v nedohľadne až donedávna. Jeden bol príliš šedý, iný zase príliš modrý či príliš tmavý alebo veľký.

Je dôležité poznať štýl, v ktorom chce žiť, aby ste potom svoju kúpu neoľutovali. Je fajn si prezrieť zopár obrázkov na inšpiráciu a urobiť si v tom jasno. Chcem romantické bývanie? Či som väčší zástanca minimalizmu? Čo je asi väčšina mamičiek a postupne toto aj mňa učia moje detské návštevy.:


Alebo máte radi francúzsky štýl? A čo tak vintage, či nordic? Už sa strácate? A to tu máme ešte rustikálny štýl, shabby chic štýl, provensálsky štýl... Mám pokračovať? Zabudli sme ešte na anglický vidiek a industriálny štýl. A stále ich ešte viac a viac.


Prvým teda základným pravidlom je nenakupovať bezhlavo, pretože sa mi páči toto, tam zase tamto a tu zase hento. A potom máme zrazu doma mišung a nevieme čo s tým. 

Mne sa osvedčila jedna taktika, ktorú odporúčam každému. Neuponáhľajte sa. Dajte si čas. Ak sledujete kampane v rôznych internetových e-shopoch alebo sa bojíte, že vám niečo ujde, nevadí. Nekupujte to, kým si nie ste 100% istí kúpou. Ja som síce takto zariaďovala dlho a ešte stále si dokážem vymyslieť niečo nové, no našťastie náš dom mi ešte stále umožňuje presúvať veci hore-dole a postupne sa prepracovať k tomu správnemu.

A viete, čo bolo najhoršie? Vybrať koberec do obývačky. Máme štyri mačky. Plus jednu, čo si nás adoptovala, ale to je taký náš fantóm, ktorý sa občas zjaví, poctí nás svojou návštevou, vyčistí misky našim kocúrom a schúli sa v pelechu pod stolom. 


Späť ku kobercu. Mať domáce zvieratká je skvelé. Ja zvieratká milujem a neviem si život bez nich predstaviť. Čo je ale problém hlavne počas zimy je to, že i keď máte rohožku z oboch strán dverí, vaša mačička sa nezastaví, aby si ošúchala labky alebo nezájde do kúpeľne, aby si ich umyla. Nie, ona s celým nadšením vyskočí na gauč a rozhodne sa, že práve teraz je ten správny čas sa túliť.

Čiže pre nás bolo napríklad i pri výbere sedačky podstatné to, že poťah je snímateľný a prateľný. Síce to našťastie nemusíme robiť často, ale dobre vedieť. Myslím, že tento problém poznajú aj mamičky s deťmi. Už mi raz zopár oranžových "konfiet" z úst mimina skončilo na bielom, čerstvo opratom vankúši.

Preto sme potrebovali aj udržiavateľný koberec, pekný, ale aj praktický, keďže u nás sa to tiež neskončí len s mačkami a jedného dňa k nám pribudne aj nejaké to mimino. Hľadaním koberca som strávila rok. A nieže by mi vyhľadávací portál Favi.sk nebol neznámy, no tak nejako mi tam nenapadlo zájsť hľadať koberce. A aha... Hneď na druhej stránke, bez akéhokoľvek filtrovania som objavila prateľný, béžový koberec, ktorý ešte aj rozmerovo skvele zapadol. 

2. Nebojte sa renovácií, starý nábytok nemusí automaticky putovať na smetisko


Ono aj keď nie ste vyznávači takých tých "starých" štýlov, nie je na škodu si aj moderný interiér doplniť výnimočným kúskom. Ak máte starú komodu, stoličku či stolček, inšpirujte sa mojím postupom na renováciu TU. A nemusíte sa báť farieb. U mňa síce vládne biela, béžová a pastelová. Ale vy kľudne môžete zájsť aj do niečoho odvážnejšieho. Niekedy stačí možno len vymeniť úchytky a neverili by ste, akú zmenu dokáže taká maličkosť narobiť.

3. Ak si neviete dať rady a máte dosť googlenia, vystačíte si len s jedným vyhľadávačom.


Ako som už spomínala, vyhľadávací portál Favi.sk mi pomohol nájsť ten správny koberec. A dokáže oveľa viac. Prehľadné kategórie či vyhľadávanie podľa štýlov vám uľahčí prácu. Portál Favi.sk totižto združuje množstvo produktov z oblasti nábytku a dekorácií z mnohých e-shopov na svoju stránku a je to akýsi sprostredkovateľ medzi vami a ostatnými obchodmi. Filter vám umožňuje vyhľadávať podľa farby, štýlu či tvaru alebo dokonca aj ceny, ktorá je pre mnohých asi najdôležitejším faktorom.


Takže si to zhrňme:


Zariaďovanie je náročný proces, ale určite dokáže byť zábavný, pokiaľ si z toho vieme zábavu vytvoriť a nesedíme s hlavou ponorenou v dlaniach a nenadávame si, prečo sme to kúpili, veď to bolo také lacné a pri to sa nám to nehodí. Základom je nestresovať sa, ísť na pomaly, nerobiť unáhlené rozhodnutia, a keď máme dosť googlenia, navštívime Favi.sk, ktoré to vyrieši za nás.

Tento článok vznikol v spolupráci s Favi.sk a Favi.cz, za čo im veľmi pekne ďakujem.


(tento článok obsahuje odkazy a vznikol v spolupráci s favi.sk)