ACH TÁ JESEŇ. AKO SA VYHNÚŤ JESENNEJ DEPRESII?


Oficiálna jeseň u nás reaguje už nejaký ten týždeň, no tá naozajstná sychravá nastala až teraz. Babie leto je zrejme oficiálne za nami, čo je škoda, lebo z neho by som sa vedela tešiť až do Vianoc, no zrejme si nepomôžem a musím to prijať tak ako to je, aj keď to slniečko mi teda naozaj bude chýbať. Aj vy patríte k milovníkom slnka a letných mesiacov? Ja mám pre vás zopár mojich overených tipov na také to pravé jesenné hygge, ktoré mne spríjemňuje atmosféru doma už roky.

Sviečky

O sviečkach by som vám toho mohla napísať veľa. Ale zároveň aj nemusela, lebo ma už poznáte. No predsa túto tému nevynechám. Sviečky sú mojím najobľúbenejším doplnkom v dome. Sú všade, naozaj všade a hneď niekoľko. Či už vonné alebo obyčajné. Hrejivé svetlo sviečky mi vždy zlepší náladu. A ak ešte aj krásne vonia, poteší moje zmysly. V jesenno-zimnom období vyhľadávam korenisté vône, jablkové, koláčikové alebo ako som už raz spomínala, mám veľmi rada figu či sviečky, v ktorých je cítiť dymové podtóny.


To čo je ale pre každú sviečku dôležité, je aj jej kvalita. V poslednom čase sa veľa hovorí o sójovom vosku a stáva sa čoraz populárnejší. Ten nájdete aj vo vonných sviečkach Woodwick Candle či DW Home Candles, ktoré som objavila len nedávno a nakupujem ich v mojom najmilšom e-shope bellarose.sk

Ak ste o sójovom vosku ešte nepočuli, tak je oveľa zdravší než parafínový a topí sa podstatne pomalšie, takže aj výdrž sviečky je oveľa dlhšia. Aj keď ceny sú pri týchto sviečkach vyššie, ich dĺžka horenia a nádherná vôňa vám to vráti. 


Ako som už raz spomínala, k sviečkam mám aj osobnejší vzťah. S ich vôňami sa mi spája mnoho momentov v živote, preto veľa z nich nevypaľujem až do úplného konca...


Všade samé deky

Byť v teple je pre mňa prioritou. Vyrástla zo mňa celkom dobrá zmrzlina, takže deky mám prichystané tiež všade. Keďže ešte stále rada vybehnem na terasu, hneď tam ich mám niekoľko. Dokonca aj práve teraz, pri písaní tohto článku sedím na terase, mám pustenú hudbu a sledujem zavesené osvetlenie na pergole, ako sa hýba v rytme pofukujúceho vetra. Nechýba mi jedna ani v spálni, ktorú si vrstvím ešte na dvojitý paplón. Niežeby sme bývali v jaskyni a nepoznali kúrenie, no mne je jednoducho zima. Samozrejme, jedna je v pohotovosti aj v obývačke, nie len pre mňa, ale radi na nej spia aj naši štvornohí huňáči. Tí sa takisto sťahujú čoraz viac dovnútra a strategicky sa rozmiestňujú po celom dome. Každý má svoje miesto a všetci sú spokojní.

Čítanie

Nebudem klamať a poviem to narovinu: nie som veľký čitateľ. Ako malá som mala knižky rada, ako tínedžerka prečítala upírsku ságu a ako vysokoškoláčka nejakú tú knižku o psychológii. Dnes ma sprevádzajú knižky väčšinou o dizajne alebo o živote. Veľmi sa mi páčilo čítanie knižky Lagom čo v našom preklade znamená "tak akurát". Načala som už aj knižku, ktorej výber vás určite neprekvapí - Chovejte se jako kočka, je to skutočne zábavné čítanie, ak by ste si túto knižku prečítali, určite by ste prišli na to, že vyskúšať si mačací štýl života, by stálo za pokus. A keďže jesenno-zimné obdobie je dlhé, v zálohe mám ešte knižku Svadby podle Ejvi a knižku Slow Living, ktorá by ma mala naučiť harmónii a relaxovať. Čo mi občas chýba.


A pokiaľ vás nebavia knižky, stále tu máme internet. Blogy či internetové magazíny plné inšpirácie. Len tak mimochodom, môžete v jednom z nich prečítať aj o mne na blogu bellarose.sk. Pri všetkej skromnosti, samozrejme. Na tento môj malý úspešik som veľmi hrdá a teším sa z neho ako malá, ďakujem celému tímu z BR za túto príležitosť.


Pradúce klbká

Tento bod bude venovaný len milovníkom zvierat. Každému, kto kope či už za mňaukací alebo štekací tím. Pradúca alebo či už len hrejivá chlpatá guľa, dokáže byť perfektným parťákom na zahriatie. Vedeli ste, že napríklad také mačacie pradenie má terapeutické účinky? Neviem síce, či to môžem povedať aj o tom, keď k vám kocúr príde o jednej v noci a pradie ako motor Porsche pri vašej hlave, no vraj je pradenie liečivé a tiež, pre mňa veľmi príjemné, pokiaľ prebieha za normálnych okolností. Nehovoriac o tom hebkom huňatom kožúšku, ktorý si môžem pohladiť. Čo je podľa mňa tiež dosť dobrým antistresovým nástrojom.Cvičenie

Na jeseň a hlavne v zime, sme rovnako tak, ako moji kocúri, všetci väčšinou leniví (gratulujem výnimkám). Ráno je stále tma, večer je zase skoro tma. A nás to len ťahá do postele alebo pod tú spomínanú deku, zamuchlať sa a zabudnúť na celý ten svet tam vonku. No cvičenie uvoľňuje endofíny, zvyšuje nám sebavedomie a je prospešné pre naše zdravie. Stačí pár minút denne a nepoďakuje sa nám len postava a zníži to pocit viny po vianočných sviatkov (síce sa zdá, že začínam o tom hovoriť priskoro, ale verte či neverte, do Vianoc zostáva len niečo cez 50 dní). 

Tip navyše: Pohár vínka neuškodí :-)

Nie som síce veľký vinár a úprimne, chutia mi iba ovocné vína a v poslednom čase v mojom pohári končí iba jahodové alebo čučoriedkové. Sú mimoriadne lahodné a chutia po ovocí. A nie lenže taký dobrý pohár vínka dokáže dodať farbu do líčok, ale aj zlepšiť náladu po celom dni a niekomu dokonca aj rozviazať jazyk. Ale to už by bola asi reč o viacerých pohároch... Ja som si obľúbila ikonický pohár od značky Bloomingville, ktorý vám sám povie koľko si naliať.


Takže toto je zopár mojich osobných typov, ktoré nielenže vedú k príjemnej domácej atmosfére alebo aj k trendy bývaniu, pretože všetko spomínané (až na cvičenie) je skvelým dekoratívnym doplnkom, čo je pre nás, milovníkov bývania a domácej atmosféry, veľmi dôležité.


Tento článok vznikol  v spolupráci s Bella Rose a obsahuje reklamné odkazy.