SHABBY CHIC

O znovuobjavenie už dávno existujúceho Shabby Chic štýlu sa koncom 80tych rokov postarala dizajnérka, podnikateľka a vtedy mladá slobodná mamička, Rachel Ashwell, ktorá sa narodila v anglickom Cambridgei. K láske k starožitnostiam ju viedli už jej rodičia, ktorých často sprevádzala už ako dieťa po návštevách blších trhov v Londýne. Jej otec sa živil predajom starožitných kníh, zatiaľ čo matka vracala život starým bábikám. Neskôr, keď sa Ashwell presťahovala do Los Angeles, kde sa stala matkou dvoch detí, chcela vytvoriť štýl, ktorý nebude závislý na neustálom upratovaní a utieraní detských otlačkov z nábytku. Týmto štýlom sa stal Shabby Chic. Shabby Chic podľa Rachel Ashwell vznikol presnejšie v roku 1989 a v tom istom roku si Ashwell otvorila svoj prvý obchod v Santa Monice (USA). Krátko na to sa objavila v televízii s programom Rachel Ashwell & Shabby Chic a v roku 1992 bol jej štýl oficiálne uznaný. V roku 2006 si ju dokonca do svojej show pozvala aj známa Oprah Winfrey, kde Ashwell predstavila svoj dom v Malibu a v roku 2010 bola zaradená medzi 10 najlepších dizajnérov na oprah.com a v tom istom roku ju Los Angeles Times určil za tvorcu Shabby Chic štýlu. 

"Shabby Chic štýl ma prezentovať nadčasovosť, súlad starého s novým, eleganciu a komfort na každom kroku."

Rok 2014 je pre Rachel Ashwell a Shabby Chic štýl veľmi významný, pretože oslavuje 25.výročie svojho vzniku. Za ten čas si Rachel Ashwell získala množstvo fanúšikov po celom svete a vydala niekoľko úžasných publikácií (Shabby Chic Homes, Shabby Chic Interiors, Shabby Chic Inspiration a i.), v ktorých môžeme pozorovať jej cestu a najmä vývoj samotného Shabby Chic štýlu z ošarpaného elegantného štýlu s anglickými prvkami, na originálny štýl tvorený z neodmysliteľných prvkov a čarovných detailov, ktoré z neho robia výnimočný a nezameniteľný štýl plný svetla, pastelových farieb s nádychom kráľovského luxusu a kombináciou moderného so starým. Pre pravých milovníkov tohto štýlu znamená Shabby Chic štýl oveľa viac, než len štýl bývania. Tento štýl pre nich znamená aj štýl života - hovorím o neustálom lovení pokladov, láske k čerstvým kvetinám a neustálom pretváraní ich domova. 

Cieľom Rachel Ashwell bolo vytvoriť štýl plný kontrastov: Ležérny, ale stále elegantný. Jednoduchý, no honosne zdobený. Svieži súčasný a zároveň tradičný vintage štýl. Pokrčený a nedbalý a zároveň čistý a uhladený... Kombináciou tohto všetkého nám vzniká harmonická kombinácia prvkov, ktorá vás pohladí na duši. Pokiaľ milujete krištáľové lustre, ošarpaný nábytok, čerstvé kvety či pastelové farby - tento štýl je práve pre vás. 

Štýl Shabby Chic sa na Slovensko dostáva práve v tomto období, no i napriek veľkému množstvu dostupných informácií na internete i v magazínoch je stále skôr neznámy ako naopak. U nás sa často mylne Shabby Chic považuje iba za druh patinovania (tzv. technika Shabby Chic) a iní si zas pod Shabby Chic predstavujú “len” biely ošúchaný nábytok s množstvom gýčových všadeprítomných ružičiek a čipky, ktorými sa vo svojom domove obklopujú. No Shabby Chic je omnoho viac. Je to štýl bývania, ktorý má vlastnú filozofiu - učí vás hľadať krásu tam, kde ju nevidia ostatní a taktiež, že krásne nie len to "dokonalé".... 

Poďme na to od podlahy...

Každý štýl bývania je tvorený z určitých charakteristických prvkov, na základe ktorých môžeme štýly od seba odlišovať. Shabby Chic štýl nie je žiadnou výnimkou. Prvky môžeme chápať ako konkrétne, nezameniteľné a nevyhnutné detaily, ktoré vytvárajú jeden celok - jeden štýl. Kto potrebuje príklad, predstavte si Shabby Chic štýl, ako Sacherovu tortu: bez receptu s konkrétnymi ingredienciami - prvkami, ktoré ju tvoria - ju neupečiete. 

Prvky Shabby Chic štýlu sa vyvíjali postupne. V 90tych rokoch bol Shabby Chic štýl neurčitý a ťažšie identifikovateľný - miešal sa s vintage, bolo v ňom cítiť prvky klasického anglického štýlu a niekedy pôsobil dojmom ťažoby. To sa ale postupom času zmenilo a dnes sa pozeráme na úplne nový Shabby Chic štýl - štýl dýchajúci ľahkými pastelovými farbami, skombinovaný s veľkou dávkou ležérnosti s množstvom čarovných detailov a pôvabných nedokonalostí. Prvky ďalej predstavujú určité detaily - doplnky,
kombinácie farieb či vzhľad miestnosti. Práve tie tvoria domov zariadený v štýle Shabby Chic. Neexistuje Shabby Chic krabička ani Shabby Chic nábytok - existujú iba vhodne zvolené doplnky v súlade s filozofiou tohto prekrásneho štýlu, ktorých kombinovanie nám vytvára harmóniu farieb, tvarov a materiálov. 

Vhodne zvolené farby sú nevyhnutnosťou a akýmsi základom Shabby Chic štýlu. Kladie sa predovšetkým dôraz na miestnosti plné svetla a ľahkosť farieb - dominuje predovšetkým biela, ktorá sa kombinuje s jemnými a pastelovými farbami, ako sú napríklad: staroružová a bledoružová, lila a levanduľová, bledomodrá až šedá či krémová, medzi ktoré sa môžu vkusne a decentne primiešavať i výraznejšie farby ako kráľovská modrá a fialová, petrolejová či tmavoružová, tyrkysová, taktiež zlatá a strieborná. Najobľúbenejšou interiérovou farbou je v Shabby Chic štýle biela. Dominuje predovšetkým na stenách, pretože biele steny sú tou najlepšou voľbou, ak chcete dostať do miestnosti viac svetla. No okrem bielej sa s obľubou používajú aj farby ako smotanová či staroružová, prípadne pastelová modrá a výbornou voľbou sú tapety s kvetinovým či damaškovým vzorom. Tapety ale nedávajte do celej miestnosti - úplne postačí, ak tapetou ozvláštnite jednu, maximálne dve steny. Ďalšou skvelou voľbou sú drevené obklady na stenách. 

Podlahy by mali byť v prírodných odtieňoch a s prirodzenou štruktúrou dreva, ak nie rovno drevené. Pokiaľ potrebujeme mať pod nohami koberce, ideálne je siahnuť po perzských či bežne dostupných kobercoch s orientálnymi či florálnymi vzormi, ktoré by sme mali len tak "pohodiť" do miestnosti a vylúčená nie je ani kombinácia viacerých kobercov preložených cez seba. Po stenách a podlahách prichádza na rad nábytok. Najväčšej obľube sa teší práve ten biely, ktorý sa kombinuje s ďalšími inými originálnymi kusmi či už v prírodných farbách a tí odvážnejší siahajú aj po farebnom nábytku (v staroružovej, modrej či zelenkavej). 

Shabby Chic sa taktiež vyznačuje spojením starého s novým. Napríklad, ak vlastníte biely nábytok z Ikei je výborné ho doplniť starším kúskom z blšieho trhu či bazáru, na ktorom sa nezabudol podpísať čas v podobe škrabancov a kúzelnej patiny. Pokiaľ narazíme na starý nábytok a jeho stav to dovoľuje, ideálne je ho nerenovovať, pretože s ním zachováme čaro času. No ak sa do renovácie predsa len pustíme, nemali by sme zabúdať na to, že niekedy je menej viac - nakoľko samotných dekorácií a kvetov je v Shabby Chic interiéri celkom dosť, každá ďalšia ozdoba na nábytku môže spôsobiť, že náš domov bude pôsobiť gýčovo a ťažko. 

V Shabby Chic štýle sa neustále zdôrazňuje aj dôležitosť pohodlia. V obývačke by vám preto nemal chýbať mäkký, veľký gauč - ideálne v bielej farbe, prípadne v krémovej či bledošedej, prípadne s nežným kvetinovým poťahom - s množstvom vankúšov, ktorý vás priam žiada o to, aby ste sa doň usadili a cítili sa dobre. Vhodnou voľbou sú aj leňošky a sedacie vaky, ktoré dodajú priestoru istú dávku ležérnosti. Pokiaľ ale nechcete, aby vaša obývačka vyzerala ako rozprávka o vankúšikoch, siahnite po hnedých kožených vintage sedačkách (napríklad klasické "chesterfieldky"). Samozrejme, pokiaľ ste sa rozhodli pre Shabby Chic štýl práve teraz, nemusíte utekať do obchodu po nový gauč, stačí ak cez neho prehodíte prehoz či pléd a doplníte ho jemnými vankúšmi - či už jednofarebnými alebo kvetinovými, s volánikmi alebo bez. 

Osvetlenie v miestnostiach by vám mali postarať honosné krištáľové lustre, prípadne decentné lampy vo vintage štýle. Lustre dodajú miestnostiam originalitu a kvapku luxusu. Nebojte sa ich použiť v každej väčšej miestnosti. Budete prekvapení, ako zmenia celkový dojem. 

Posvieťme si na detaily...

Ani snáď neexistuje iný štýl, kde by boli detaily tak dôležité, ako práve v Shabby Chic. Detaily predstavujú širokú škálu doplnkov, farieb, jedinečných kusov nábytku či roztomilých pokladov. Shabby Chic je štýl, ktorý nevybavíte jednou návštevou Ikei. Tie najvhodnejšie doplnky a dekorácie nájdete predovšetkým v bazároch, na blších trhoch či povalách vašich starých rodičov. Určite vás nebudem presviedčať o tom, že lovenie pokladov u nás, je "brnkačka". Nuž, ale buďme k sebe úprimní: ak by to bolo jednoduché, lovenie pokladov by prestala byť zábava. Veď aký je to úžasný pocit, naraziť v bazári na jedinečný kúsok, ktorý tam ani len nečakáte a pri pohľade naň vám ide srdce z hrude vyskočiť! Opäť si dovolím pripomenúť, že Shabby Chic by ste nemali vnímať len ako štýl vášho bývania. Mal by sa stať aj štýlom vášho života. Záleží totižto na každom detaile, na každom doplnku a zveľaďovanie vášho domova sa nikdy nekončí. Shabby Chic je o neustálom dekorovaní, lovení pokladov, aranžovaní kvetov a i častom sťahovaní nábytku. Každý doplnok či dekoráciu, treba vyberať veľmi citlivo a vedieť si ich už vopred predstaviť vo vašom interiéri. Ja často hovorím: stačí jeden zlý krok a so Shabby Chic štýlu ľahko prejdete ku gýču. Alebo ako odporúča samotná Rachel Ashwell: menej je viac. Nie je totiž vôbec nutné, aby ste mali všetky police a voľné plochy zapratané svojimi úlovkami a inými dekoráciami. Často vám postačí len jeden výraznejší kúsok, ku ktorému sa najlepšie hodí už len váza s čerstvými kvetinami.

"Tak ako iné štýly, i Shabby Chic podlieha rôznym trendom, neustále sa menia materiály, farby či vzory, ktoré sú práve v kurze."

K Shabby Chic štýlu patria hlavne nežné florálne a honosné kráľovské motívy, volániky a čerstvé
kvety. Z toho vyplýva, že Shabby Chic je veľmi ženským štýlom a väčšina žien si ani spojene: muž a Shabby Chic, predstaviť nedokáže. Áno, je pravda, že tento štýl miluje ruže, pastelky, volány a mnohé iné romantické prvky a väčšinou je prezentovaný práve v tejto podobe. No je úplne na nás ako ho pojmeme. Môžeme ubrať z florálnych motívov a zabudnúť na volániky. Pomôže nám aj stlmenie ružovej a fialovej farby, pridanie farieb ako modrá, šedá či hnedá. Ďalej je vhodné uberať sa trošku minimalistickejším a možno i modernejším smerom. Samozrejme, pokiaľ muž vyslovene uznáva moderný štýl - strohé a čisté línie, SC vám "ofrfle" tak ako každý iný štýl ;-)  Detaily ešte detailnejšie

Starožitný porcelán 
Krásne tanieriky milujú mnohé z nás a tiež aj vlastnia množstvo kúzelných kúskov, ktoré vylovili v babičkinom kredenci. A našťastie, zatiaľ je ich aj dostatok v našich bazároch. Taniere zdobené kvetinovými a rôznymi inými motívmi sú akousi nevyhnutnosťou pre tento štýl. Nemusíte ich využívať len na nedeľný obed. Kombinovanie tanierov rôznych veľkostí a motívov vám dokáže vytvoriť efektívnu dekoráciu na kuchynskom stole, či poslúžiť ako podložka pod sviečku, ak vám skutočne záleží na každom detaile, položte jeden takýto tanierik na kúpeľňové umývadlo a využite ho ako mydelničku alebo ho položte pod pohár na vodu a zase v spálni vám môže poslúžiť ako miesto na odkladanie vašich šperkov. Ďalšími "must-have" pokladmi sú mliečenky, džbániky a vázičky. Či už uprednostňujete jednoduché biele či tie zdobenejšie, isté je len jedno: nikdy ich nie je dosť. Naplňte ich čerstvými kvetmi alebo ponechajte prázdne - svojou jednoduchou krásou vás nikdy nesklamú.

Slová, ktoré znamenajú veľa... 
Odkazy, heslá, mottá či modlitby. Nájdete ich na vankúšoch, banneroch, šálkach, tanieroch či zarámované v starom rámiku a previazané kusom látky. Mnoho si viete vyrobiť i sami a použiť práve to, čo vám je blízke a vystihuje vás najlepšie. Mali by vás totižto napĺňať energiou a neustále motivovať. 

Florentínske poklady... 
Majú pôvod v talianskej Florencii. Florentínsky štýl vznikol v polovici 19. storočia za čias renesancie a je známy a vyhľadávaný dodnes. A najmä v poslednej dobe je práve spájaný so Shabby Chic štýlom. Florentínsky štýl predstavuje ručne zdobené stolíky, komody, tácky či rôzne krabičky na servítky a bižutériu alebo koše. U nás sú tieto poklady často označované ako "zámocké" pre ich bohaté zdobenie a dominujúcu zlatú farbu. Zohnať ich nie je vôbec jednoduché, nakoľko je o nich v súčasnosti veľký záujem a s ním stúpa aj ich cena. 

Klobučnícke kvetinky 
Sú mimoriadne milovanou dekoráciou. Klobučnícke kvetinky, ako z názvu vyplýva, sa využívali na zdobenie dámskych klobúkov. Vy si z nich môžete vyrobiť nežný venček, ozdobiť nimi tienidlo na lampe alebo za pomoci kúsku látky z nich vyrobiť visiacu dekoráciu a umiestniť ich na kľučky dverí alebo s nimi vytvárať rôzne aranžmány. 

Náboženské motívy 
Môžeme ich pozorovať takmer všade. Rôzne sošky od "Madoniek" po Budhov, masívne drevené ružence, kovové sakrálne srdcia visiace na stenách či zarámované modlitby, ktoré vás vítajú pri vchode do domu. 

Lapače snov 
Určite ste sa už s indiánskymi lapačmi snov stretli - majú vás ochrániť pred zlými snami a pustiť k vám len tie, ktoré vám doprajú pokojný spánok. Tie, s ktorými sa ale stretávame v Shabby Chic štýle sú odlišné. Vyrábajú sa predovšetkým z natrhaných kusov látok a v mnohých farebných kombináciách, dozdobené pierkami, korálikmi a spomínanými klobučníckymi kvetinkami. 

Náladové nástenky tzv. "mood boards" 
Nástenky plné inšpirácie, vašich osobných spomienok a obľúbených fotografií či drobných predmetov, by nemali chýbať nad žiadnym písacím stolom či v pracovni. 

Čo by ešte nemalo chýbať... 
Vo vašom domove by nemalo chýbať taktiež množstvo sviečok a svietnikov, no určite by to nešlo bez čerstvých kvetov (samozrejme, tie umelé tiež nikomu neublížia) - dominujú ruže (najmä v ružových, bielych a fialkastých odtieňoch), hortenzie, orgován, pivónie a veľmi obľúbené sú aj poľné kvety. Kvetinové aranžmány sú v Shabby Chic štýle veľmi jednoduché. Kvety sa často strihajú do váz na rôzne dĺžky, aby nepôsobili strojeným dojmom. Ako vázy môžete využívať obľúbené šálky, zaváraninové poháre omotané do kvetinových či jednofarebných látok, ale aj džbániky a mliečenky či fľaše. 

Do vášho domova krásne zapadnú aj motívy z prostredia baletu - baletné špičky zavesené na klinci na stene či prevesené cez stoličku a tutu sukničky zavesené na vešiaku. Nezabúda sa ani na symboly šťastia ako veľké keramické slony umiestnené pri vchodových dverách alebo podkovy zjemnené kúskom látky. 

Ako vybrať správnu látku... 
Látky sú veľmi citlivou časťou tohto štýlu, pretože stačí málo, aby sme šliapli vedľa. Látky by sme mali vyhľadávať jemné s kvetinovými vzormi a pastelovými farbami (z u nás dostupných sú výborné z kolekcie Tilda), takisto jednofarebné, no neublížia i nežné pásiky či damaškové vzory. Látky a vzory by sme nemali príliš prekombinovávať - kombinovať by sme mali dva maximálne tri rôzne vzory či farby. 

Shabby Chic je štýl vhodný pre šikovných a kreatívnych ľudí. Množstvo vyššie spomenutých doplnkov a dekorácií si zvládnete vyrobiť aj sami. 

JA a SHABBY CHIC štýl

Shabby Chic štýlu sa intenzívne venujem od roku 2013, kedy som po dlhom odolávaní a presviedčaní seba samej, že žiť Shabby Chic štýlom sa u nás nedá, úplne prepadla. Nasledovalo hľadanie inšpirácií, študovanie kníh od Rachel Ashwell a postupné pretváranie môjho domova, do tohto úžasného štýlu.  V Shabby Chic štýle preferujem jednoduchosť, množstvo florálnych vzorov a živých kvetov. Som veľmi inšpirovaná práve jeho autorkou, dizajnérkou Rachel Ashwell. Milujem pastelové farby a bielu, časom opotrebovaný nábytok a lovenie pokladov na blších trhoch či v bazároch. Okrem toho, že píšem svoj vlastný blog, venujem sa aj prerábaniu nábytku, dekoratérstvo a fotografovanie je mojím relaxom.Zdroj obrázkov: pinterest.com
Autor článku: Michaela Buranova